Ręka w RZS

2017-08-16 20:50:46

W reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) jednym z głównych problemów jest deformacja ręki, która występuje u prawie 90% chorych. Konsekwencją stanu zapalnego jest ból oraz poranna sztywność rąk. Dochodzi do ograniczenia zakresu ruchu w stawach, zmniejszenia siły mięśniowej, a w dalszej kolejności do pogorszenia funkcji ręki.

Czy możemy poprawić lub zachować funkcję ręki w RZS?

Profilaktyka postępu deformacji to przede wszystkim prawidłowe układanie rąk i wykonywanie codziennych czynności w taki sposób, aby nie prowokować pozycji, które sprzyjają powstawaniu lub pogłębieniu deformacji ręki.

Poniżej prezentujemy przykładowe pozycje ręki w czasie odpoczynku i do ćwiczeń.


Ręka w pozycji pośredniej – przedramię i ręka na całej długości podparte na stole lub oparciu fotela.


Ręka w pozycji nawrócenia, 3 palec w przedłużeniu linii nadgarstka.


Przykładowy sposób układania ręki, z deformacją palców, typu łabędzia szyja. Pozycja ta zabezpiecza przed ustawieniem stawu międzypaliczkowego bliższego w przeproście, a stawu międzypaliczkowego dalszego w zgięciu.

Sposób układania ręki, z deformacją palców, typu butonierka – ucisk kolanami na ustawiony w przykurczu zgięciowym staw międzypaliczkowy bliższy czyli autoredresja tego stawu.

  

Osobom chorym na RZS zaleca się m.in.: 

  • wykonywanie codziennych czynności oburącz, np. podczas przenoszenia garnka, talerza czy kubka (kubka nie należy chwytać za ucho),
  • używanie długich noży, najlepiej z ostrzem typu piłka,
  • korzystanie z przedmiotów o pogrubionych trzonkach (długopis, sztućce),
  • wykorzystywanie przedramion, np. podczas odkręcania i zakręcania kranu,
  • unikania czynności, które wymagają użycia dużej siły (np. mycie okien czy koszenie trawy).

  

Autor:
dr n. o zdr. Teresa Sadura-Sieklucka, specjalista fizjoterapii. Pracuje w Klinice Rehabilitacji w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.