Kontynuacja kampanii „RZS Porozmawiajmy”

2017-04-12 21:11:36

W idealnym świecie podstawą budowania relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem powinna być przyjazna, dobra i efektywna komunikacja. Relacja opierająca się na zaufaniu oraz empatii rozwija się dzięki wzajemnemu słuchaniu i adekwatnemu reagowaniu.

Tymczasem jedynie 52% pacjentów całkowicie ufa swojemu lekarzowi. Powód? Bardzo często jest nim nieskuteczna komunikacja, której wynikiem jest nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez pacjentów. Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych to obecnie jedno z największych wyzwań medycyny, które dotyczy wszystkich chorób przewlekłych. Ponad połowa pacjentów przyjmuje leki w sposób niewłaściwy lub wcale ich nie stosuje. Nie inaczej jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Lekarz, który bardzo często nieświadomie posługuje się zbyt skomplikowanym językiem, przekazuje niewystarczające informacje na temat choroby i leczenia. W konsekwencji tego niedoinformowany pacjent po powrocie do domu na własną rękę korzysta z nierzetelnych źródeł informacji, próbuje leczyć się samodzielnie czy też za namową osób trzecich przerywa leczenie z obawy przed działaniami niepożądanymi leku.

W tym czasie choroba postępuje i prowadzi do nieodwracalnych zmian w stawach.

Chcemy tę sytuację zmienić! Dlatego w 2017 roku będziemy kontynuowali działania edukacyjne w ramach zapoczątkowanej w 2015 roku kampanii "RZS Porozmawiajmy".

Ponieważ 89% pacjentów podejmuje się samodzielnego poszukiwania wiedzy o chorobie w internecie, postanowiliśmy udostępnić Wam wyjątkowy serwis. Teraz w jednym miejscu znajdziecie wszystkie informacje na temat RZS, diagnostyki, leczenia, praktyczne porady dotyczące zdrowego trybu życia i ćwiczeń zalecanych w RZS oraz narzędzie do wyszukiwania placówek medycznych, w których prowadzone jest najnowocześniejsze leczenie.

Miłej lektury!