Ograniczony czas na wizytę jednego pacjenta i częstotliwość wizyt to coś, z czym zmagają się na co dzień polscy pacjenci chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów. Choć nie możemy wydłużyć czasu wizyty, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do niej, może stać się bardziej efektywna, zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza.

By jak najlepiej wykorzystać czas spędzony u lekarza, bądź przygotowany do każdej wizyty. Pomiędzy spotkaniami warto prowadzić notatki na temat wpływu choroby na Twój stan fizyczny i psychiczny oraz zapisywać wszystkie nurtujące Cię pytania. Dzięki temu lepiej zapamiętasz kwestie, które warto poruszyć podczas wizyty.

Zobacz listę przydatnych pytań do lekarza

Co zabrać ze sobą na wizytę do reumatologa?

Czego możesz oczekiwać podczas wizyty u reumatologa?

Podczas wizyty lekarz zada Ci pytania dotyczące Twojego stanu zdrowia w przeszłości i obecnie oraz przeprowadzi badanie lekarskie.

W czasie badania pacjent musi rozebrać się tak, aby lekarz mógł ocenić obrzęk i bolesność stawów.

Lekarz zada Ci pytania dotyczące choroby – ważne jest, abyś szczerze odpowiedział/a na wszystkie pytania, podając jak najwięcej informacji.

Jeśli w trakcie wizyty czegoś nie rozumiesz, nie wstydź się zapytać lekarza i poproś go o powtórzenie oraz o zapisanie na kartce tych informacji. Bądź otwarty/a i szczery/a. Zadawaj pytania jasno i wyrażaj swoje obawy. Lekarz jest po to, by Ci pomóc,a będzie mógł to zrobić tylko wtedy, gdy będziesz otwarcie mówił/a o swoich oczekiwaniach i obawach.

Omów z lekarzem, jakich efektów leczenia możesz oczekiwać i w jakim czasie, jak to wpłynie na poprawę samopoczucia i funkcjonowania w Twoim życiu codziennym. Dowiedz się, jakich objawów możesz się spodziewać podczas leczenia. Pozwól lekarzowi lepiej zrozumieć Twoją sytuację życiową i zawodową.

Ustal termin wizyty kontrolnej i zapisz go w swoim notesie.

Dowiedz się, czy oprócz wizyty u reumatologa są jakieś inne źródła informacji, z których możesz korzystać w przypadku, gdyby po wizycie pojawiły się jeszcze jakieś pytania dotyczącej przebiegu choroby i zastosowanego leczenia. Spytaj czy lekarz może polecić Ci fizjoterapeutę lub grupę wsparcia, która pozwoli Ci odnaleźć się w swojej chorobie.

Zanim wyjdziesz z gabinetu, upewnij się, że omówiliście wszystko co najważniejsze z Twojej listy oraz że:

  • Znasz i rozumiesz obecny poziom aktywności Twojej choroby i wyznaczony cel leczenia.
  • Rozumiesz w jaki sposób przyjmować zalecone leki.
  • Uzyskałeś/uzyskałaś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
  • Otrzymałeś/otrzymałaś nową receptę na leki, które wystarczą Ci do kolejnej wizyty.
  • Masz ustalony termin kolejnej wizyty.
  • Masz skierowanie na wszystkie badania, które powinieneś/ powinnaś wykonać do czasu kolejnej wizyty.